Otwarta próba ze Stradivariusem
Fot. własna

Dzisiejszą otwartą próbą Elbląska Orkiestra Kameralna udowodniła, że parami chodzą nie nieszczęścia, a…smyczki. EOK zaprosiła bowiem uczniów do wysłuchania duetu solistów: Janusza Wawrowskiego i Pauli Preuss, którzy dźwiękami wydobywanymi ze skrzypiec zachwycili już publiczność niejednego koncertu.

 

Czasami w muzyczny dialog włączali się elbląscy kameraliści, zaś Janusz Wawrowski zamieniał skrzypce – pierwszego w Polsce po II wojnie światowej Stradivairusa - na batutę i stawał za pulpitem dyrygenta.

Młodzież wysłuchała dzieł kompozytorskich klasyków, takich jak Antonio Vivaldi, Jan Sebastian Bach i Edward Grieg. Nie zabrakło także polskich akcentów w postaci dzieł Romualda Twardowskiego i Mieczysława Weinberga. Uczniom przypadł do gustu zwłaszcza bachowski Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043, który w pełni ukazał możliwości tkwiące w smyczkowym dialogu. Czy entuzjazm młodych odbiorców podzielą dorośli melomani? Przekonamy się o tym w niedzielę, o godzinie 18, w Sali Koncertowej ZPSM.
    
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

 

EOK