Wieczór sonatowej maestrii
Michał Skroboszewski

W niedzielny wieczór Elbląska Orkiestra Kameralna dopisała do swojej historii kolejny koncertowy rozdział. Upłynął on pod znakiem sonat, które kameraliści wykonali w kosmicznym tempie i z iście chirurgiczną precyzją.

Nie mogło być inaczej, skoro muzycy zagrali w Ratuszu Staromiejskim pod kierunkiem maestro Jana Staniendy. Przez lata współtworzył on Polską Orkiestrę Kameralną – zespół, który szybkością gry i wirtuozerią mógłby obdzielić dziesiątki orkiestr. Kameraliści podążyli śladem POK i uczynili to ze znakomitym efektem, o czym świadczyły kilkuminutowe owacje melomanów.

Artyści zaprosili słuchaczy do świata sonat Gioacchino Rossiniego. Włoski kompozytor przeszedł do historii jako mistrz krótkich form, przede wszystkim opery komicznej, ale także sonat. Mimo czasowych ograniczeń, potrafił zawrzeć w tych ostatnich bogactwo emocji, które muzycy przełożyli na język instrumentów smyczkowych. Jak stwierdził prowadzący Jarosław Praszczałek, „choć sonaty Rossiniego są powszechnie znane dopiero od 80 lat, już stały się perłami muzyki kameralnej”.

Melomani wysłuchali także Introdukcji i allegro na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową, op. 47 Edwarda Elgara. Dzięki temu przenieśliśmy się nad walijskie wybrzeże, które miało zainspirować brytyjskiego mistrza. Natomiast z myślą o sympatykach polskich utworów EOK przygotowała Divertimento concertante Feliksa Janiewicza.

Kolejny sonatowy wieczór z udziałem Jana Staniendy odbędzie się 28. kwietnia, również w Ratuszu.

 

 

EOK